Program konferencije 

 

 

ZNANSTVENA KONFERENCIJA MEDIJSKI ODGOJ I ZAŠTITA DJEČJIH PRAVA

PROGRAM KONFERENCIJE

 

Mjesto održavanja

Edward Bernays Visoka škola za komunikacijski menadžment, Ratkajev prolaz  8, Zagreb

08.30 – 09.00

Registracija sudionika 

09.00 – 09.10

Otvaranje konferencije – pozdravni govori

09.10 – 10.30

Okrugli stol „Medijski odgoj i zaštita dječjih prava”

Sudionici: izv. prof. dr. sc. Nada Zgrabljić Rotar (Hrvatski studiji, Sveučilište u Zagrebu), Maja Flego (Ured Pravobranitelja za djecu), dr. sc. Arijana Mataga Tintor (Odjel za predškolski odgoj, obrazovanje i sport Grada Velika Gorica), doc. dr. sc. Igor Kanižaj (Fakultet političkih znanosti, Sveučilište u Zagrebu).

Moderatorica: Lana Ciboci

10.30 – 11.00

Pauza za kavu

 

Dvorana 3

Dvorana 2

Dvorana 1

Moderator/ica

Tamara Gazdić Alerić

Daniel Labaš

Ivana Jeleč

 

 

11.00 – 11.15

Marko Alerić, Martina Kolar Billege, Vesna Budinski - Medijsko opismenjavanje u osnovnoj školi

Tea Brezinšćak, Ana Marija Španić, Mia Roje, Gordana Buljan Flander, Ana Raguž - Digitalno djetinjstvo: Prikaz rezultata prvog nacionalnog istraživanja o korištenju suvremenih tehnologija u predškolskoj dobi

Jelena Alpeza, Vesna Ivić Hercigonja - Djeca i edukativna uloga medija

 

 

 

11.15 – 11.30

Lana Ciboci, Tamara Gazdić Alerić, Igor Kanižaj – Percepcija ravnatelja osnovnih škola o važnosti medijske pismenosti u primarnome obrazovanju

Valentina Majdenić, Ana-Marija Belcar - Primjerenost dnevnih televizijskih sadržaja djeci mlađe školske dobi

 

Kristina Ljubić - Poticanje razvoja medijske pismenosti u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju

 

 

11.30 – 11.45

Helena Križan, Irena Velimirović, Silva Capurso - Prisutstvo medijskog odgoja i obrazovanja u hrvatskom obrazovnom sustavu. Kritička analiza Nacionalnog plana i programa

Tea Stipan - Uloga medijske pismenosti u samopredožbi mladih uvjetovanoj medijskim idealima ljepote

Lina Malek - Novi mediji (kao alat) u nastavi: djeca i folklor

 

 

11.45 – 12.00

Suzana Peran, Anđelka Raguž - Odnos i značaj medijskog odgoja u dječjim vrtićima: pravila i medijski izazovi

Krešimir Plantak Večerin, Kristina Cepanec - Digitalne kompetencije djece rane i predškolske dobi

Antonija Đuran, Diana Koprivnjak, Nataša Maček - Utjecaj medija i uloga odraslih na odgoj i obrazovanje djece predškolske i rane školske dobi

 

 

12.00 – 12.15

Antonija Jurčić, Branka Barić - Upoznatost srednjoškolaca sa Zakonom o zaštiti osobnih podataka – smjernica za novi izborni predmet

Jelena Diklić, Marija Nakić, Dajana Šošić - Edukativna uloga društvenih mreža u medijskom odgoju djeteta

Denis Vincek - Fotografiranjem do prevencije cyberbullyinga i medijski pismenog učenika

 

12.15 – 12.30

Leali Osmančević - Djeca i odgojno-obrazovni sustav – prikaz stanja u zapadnoafričkoj državi Benin

Danijel Labaš, Ines Marinčić, Alma Mujčinović - Percepcija djece o utjecaju videoigara

Ana Volarić Mršić - Kvaliteta objavljenih tekstova o pravima djece u najčitanijem hrvatskom tisku i web portalima

12.30 – 13.00

Rasprava

Rasprava

Rasprava

13.00 - 14.00

Ručak

 

Dvorana 3

Dvorana 2

Dvorana 1

Moderator/ica

Danijel Labaš

Igor Kanižaj

Leali Osmančević

14.00 – 14.15

Melani Huljev, Marko Gregurić, Vladimira Velički – Stvaranje radiodrame s učenicima nižih razreda osnovne škole

Igor Kanižaj, Dražen Maleš - Povezanost navika korištenja elektroničkih medija i sociodemografskih čimbenika kod adolescenata Splitsko-dalmatinske županije

Marijana Bičvić, Kristina Birovljević - Online portali za djecu i mlade i njihov utjecaj na stvaranje medijskog sadržaja

 

14.15 – 14.30

Arsen Oremović, Stjepan Lacković - Film kao alat medijske pismenosti

 

Maja Fistrić - Utjecaj digitalizacije na generacijski jaz – od bejbibumersa do generacije Z

Ilija Musa, Maja Ereš - Izvještavanje bosanskohercegovačkih dnevnih novina o maloljetnicima

 

14.30 – 14.45

Biljana Krnjajić, Anita Tufekčić - Mediji i promicanje dječjih prava

Ines Šmit, Marinko Kovačić - Utjecaj tehnološke paradigme na ponašanje milenijalaca i djece

Katarina Blažina Mukavec, Lina Malek, Tina Regg - Nasilje u hrvatskim dječjim serijama „Smogovci“ i „Jelenko“

 

 

14.45 – 15.00

Antonia Radeljak Gudelj, Mirjana Širović - Razvoj medijske pismenosti u vrtiću

 

Tanja Grmuša, Ana Marguerite Tomulić, Vedrana Anđelić - Zaštita privatnosti djece i maloljetnika na društvenoj mreži Facebook: navike i iskustva roditelja

Marta Takahashi, Maro Alavanja - Upozorenja medija na pitanje osobne sigurnosti djece bez pratnje u izbjegličkoj krizi 2015./2016.

 

15.00 – 15.15

Iva Brčić – Studija slučaja Vocaloid Hatsune Miku

 

Stanko Blatnik, Mateja Bublić, Sanja Koić-Selimović - Medijski odgoj i zaštita dječjih prava u praksi

Nensi Blažević, Jana Bušić, Stana Odak Krasić - Fenomen reality televizije: od zabave do edukacije

 

15.15 – 15.30

Mladen Obrenović - Važnost kritičkog razmišljanja i stvaranja vlastitih medijskih sadržaja

Vanja Gorjanac - Centar za sigurniji internet: učinimo internet boljim i sigurnijim mjestom: pregled ostvarenih rezultata

Ivan Biošić, Sandra Biošić -Utjecaj storytelling i  marketinških kampanja na djecu;bihevioralnokomunikološki aspekti

15.30 – 16.00

Rasprava

Rasprava

Rasprava

16.00 – 16.15

Zaključci i zatvaranje konferencije