Psihoterapijski 3P praktikum: Pružanje potpore u kriznim situacijama

Psihoterapijski 3P praktikum: Pružanje potpore u kriznim situacijama

13.12.2023

U svijetu gdje se na sva pitanja nude brzi odgovori i rješenja možda je najteže prihvatiti da odgovora nema

Posljednji Psihoterapijski 3P praktikum u 2023. bio je posvećen pružanju podrške u kriznim situacijama, a održan je u ponedjeljak , 11. prosinca u prostorima Veleučilišta Edward Bernays. Voditeljica radionice bila je prof. Maja Jakšić, realitetna psihoterapeutkinja, dipl. katehistica, specijalistica iz pastorala kriznih situacija te suradnica Obiteljskoga savjetovališta u Splitsko–makarskoj nadbiskupiji.

Nizom primjera iz svakodnevnog života polaznike je suočila je s zahtjevnim psihoterapeutskim radom u području kriza, traumatskih događaja, te pružanju potpore u situacijama iznenadne ili tragične smrti bližnjih, smrti djeteta, nesretno okončane trudnoće. Također je dala preporuke za psihoterapeute u radu s zlostavljanim osobama i osobama koje prijete samoubojstvom.

Smrt voljene osobe jedno je od najtežih životnih iskustava. Živimo u vremenu u kojem se činjenica smrti negira i potiskuje, a o procesu žalovanja i pružanju potpore ožalošćenima nemamo dovoljno znanja pa se najčešće ne znamo nositi s gubitcima ni vlastitim, ni tuđim, Tugovanje je prirodni proces, te nema prečaca, istaknula je prof. Jakšić.

Predavačica je polaznike upoznala s tzv. „zašto pitanjima“, kao i čestim pokušajima ljudske racionalizacije za događaje i iskustva u kojim ona je nije moguća, a koju u psihoterapijskom radu treba je izbjegavati.

U drugom dijelu radionice govorila je o procesu opraštanju. Mnogo je nesporazuma o opraštanju koji taj, inače zahtjevan proces, dodatno otežavaju ili čak onemogućuju. Ako je opraštanje imperativ, to ga čini vrlo teškim. Ne moramo oprostiti, ali ako ne oprostimo, tko pati? Opraštanje se ne temelji na tuđim postupcima, nego na našem stajalištu. Oprost nije ničim uvjetovan. Opraštamo i ako se naš antagonist nije pokajao i ako njegova promjena nije iskrena, čak i ako se nikada ne ispriča i ne zatraži oprost. Opraštanje ne znači odobravanje ili opravdavanje tuđih nepoštenih i štetnih ponašanja. Oprost nije isto što i pomirenje. Opraštamo zbog sebe, dok pomirenje traži dobru volju drugog istaknula je prof. Jakšić. Istaknula je primjer utemeljitelja logoterapije Viktora Frankla koji je podsjetio suvremenu psihologiju na „detalj“ koji je previdjela, na ljudsku dušu. Naša budućnost ovisi o stanju naše duše. Njega patnja od koje kultura mentalnoga zdravlja bezglavo bježi i zazire nije učinila ogorčenim, nego ga je potaknula na otkrivanje životnoga smisla. Njegova misao nosi u sebi poziv i ohrabrenje da se odlučimo za vrijednosno i smisleno življenje kazala je prof. Jakšić.

Iduća radionica iz ciklusa Psihoterapijskog 3P praktikuma u 2024. godini predviđena je 15. siječnja, a možete se prijaviti na linku.

Datoteke
za preuzimanje

No items found.